Setup Menus in Admin Panel

Proje hakkında

“GELECEĞE İLHAM VER” PROJESİ

“Geleceğe İlham Ver: Genç Girişimciliği ve İnovasyon” projesi, Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği ve PeacePlayers-Kıbrıs’ın ortak yürüttüğü Avrupa Birliği tarafından Eğitimde Yenilik ve Değişim VII hibe çağrısı kapsamında finanse edilen bir sivil toplum projesidir.  Projenin amacı Kıbrıs’taki gençlere, profesyonel hayata adımlarını atarken bir adım önde ve doğru rehberlik ile başlamaları için fırsat sunmak ve sektör hakkında tecrübe edinmelerini sağlamaktır.  Proje, bu hedefini iki yıldır tekrarladığı staj programı aracılığı ile gerçekleştirdi. İki yılda proje kapsamında staj programında 19 kar amaçlı şirket ve 11 kamu yararı güden kurum olmak üzere, toplam 30 kurum yer aldı. Bu 30 kurumda 2 yıl içerisinde toplam 58 genç ödenekli staj yaptı.

 

Neler yaptık?

● Gençlerin ve iş kurumlarının staj programları hakkında görüşlerini toplama amacıyla bir araştırma şirketiyle birlikte durum analizi yapıldı.

● Staj programına dahil olmak isteyen şirket ve kurumlardan seçilen mentörler stajyer yönetimi konusunda bilgilendirildi. Böylelikle stajyer yönetimi konusunda şirketlerin kapasitesinin arttırılması sağlandı.

● Staj programına katılan gençlerin profesyonel ve sosyal becerilerini geliştirebilmeleri için; ingilizce, profesyonel gelişim, iletişim, iş planlama ve modelleme, sosyal girişimcilik konularında eğitimler verildi.

● Staj programına katılan gençler staj yapmak için başvurdukları kurumlarla eşleştirildikten sonra, 30 ile 40 iş günü arası ilgili kurumlarda ödenekli ve sosyal yatırımları gerçekleştirilerek staj yaptı. 2019 yılında toplam 27, 2020 yıllında ise toplam 31 genç profesyonel hayatlarına atılmadan önce iş hayatında deneyim kazanma fırsatı yakaladı.

● Staj ve stajyerlik kavramlarının yerel yasal metinlerde yer alması ve işleyişin düzenlenmesi için öneri ve savunuculuk çalışmalarına başlandı. Farklı ülkelerdeki yasal metinler incelendi ve paydaşlarla görüşülerek yerel koşullara uygun öneriler geliştirilmeye başlandı.

 

Daha neler yapacağız?

● Stajyer ve stajyerliğin yerel yasal metinlerde düzenlenmesi için savunuculuk çalışmaları yapılacak,

● Kurumlar ve gençlerin program kapsamında edinmiş oldukları tecrübeler ve önerileri çerçevesinde kurumlar için sürdürülebilir staj programı kılavuzu oluşturulacak,

● Şu anda içinde yer aldığınız websitesi aracılığıyla Çevrimiçi Eğitim Platformu hizmeti vereceğiz,

● Kıbrıs’ın kuzeyinde çeşitli sektörlerde önemli başarılara imza atmış profesyonellerin başarı öykülerini paylaşacağız.. 

 

Projemiz Aralık 2020’de sona eriyor ama ilerleyen süreçte benzer bir projeye imza atmak istersek, neler yapabileceğimiz konusunda fikriniz var mı? Harika, o zaman hemen tıklayın.

top
Bu websayfasının içeriği yalnızca Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği ve PeacePlayers Kıbrıs'ın sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtıyor olarak kabul edilemez.

Setup Menus in Admin Panel